Med anledning av regeringens restriktioner om att begränsa sammankomster till max 50 personer så välkomnar vi dig till en direktsänd gudstjänst, söndag den 29 mars klockan 16.00.  Predikan av Anna Aspås och besök av Galna professorn!

Efter dagens gudstjänst testar vi ett nytt sätt att umgås – genom vår digitala gemenskapsplattform! Om du på knappen ”Umgås digitalt” via din telefon eller ipad så kommer du få en länk för att hämta en app som heter jitsi. Du kan även gå in på länken via din dator!

Vi rekommenderar dig som är hemma med barn att se gudstjänstens första del tillsammans. Efter Galna professorns besök kan du hjälpa barnen att titta på dagens avsnitt av Söndagsskola Play om Mose. Efteråt kan ni också läsa i Bibeln och samtala om den första delen om Moses liv, fram tills han flyr till Egypten.
Höglandskyrkans YouTube-kanal hittar du även undervisning från tidigare veckor.